Aktywność fizyczna dla kobiet okiem trenera
Codzienna aktywność ruchowa jest nieodłącznym elementem twojego zdrowia. Być może zastanawiasz się jaki rodzaj aktywności wybrać lub czy istnieje trening dedykowany kobietom w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej?
Zadałam kilka pytań Michałowi Przybyło, który zawodowo zajmuje się aktywnością fizyczną, zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Michał jest trenerem personalnym i (jak sam o sobie mówi) miłośnikiem aktywności fizycznej. Sport towarzyszy mu od dziecka i jest jego pasją. Dzięki niemu uczy się pokory, szacunku do siebie oraz do upływającego czasu. Samo słowo „sport” kojarzy mu się z kształtowaniem charakteru oraz sumienną pracą w dążeniu do zrealizowania celów. Michał przekonuje, że wprowadzenie do życia regularnej aktywności fizycznej niesie za sobą ogrom pozytywnych zmian. Na co dzień zaraża dobrą energią i motywuje swoich klientów do ruchu.
Michał, czy aktywność fizyczna dla kobiet różni się od treningu dla mężczyzn?
Michał Przybyło: Wszystko zależy od tego, jaki mamy cel treningowy. Wbrew pozorom specyfikacja treningu kobiet i mężczyzn bardzo się nie różni. Jeżeli natomiast brać pod uwagę czynniki fizjologiczne i anatomiczne, można wyróżnić pewne wskazania czy zalecenia treningowe w zależności od płci. Kolejnym aspektem będą indywidualne predyspozycje poszczególnej jednostki oraz (moim zdaniem najważniejsze) indywidualne preferencje.
Jak polubić aktywność fizyczną? 😊
Michał Przybyło: W dzisiejszych czasach mamy do wyboru szeroką gamę zajęć ruchowych, od biegania, po ściankę wspinaczkową, czy choćby grę w ping-ponga. Tak jak wcześniej wspomniałem, najważniejsze to wybrać formę aktywności według własnych upodobań. Jeżeli nie jesteś typem sportowca i preferujesz inne formy spędzania wolnego czasu, zawsze możesz potraktować ruch prozdrowotnie. Możesz wybrać się np. na długi niedzielny spacer z rodziną, przy okazji umacniając więzy rodzinne.
Jaki wpływ na kobiecą sylwetkę ma trening siłowy?
Michał Przybyło: Wbrew często słyszanym przesądom, kobiety trenujące siłowo nie nabiorą męskiej muskulatury. Sama specyfikacja treningu siłowego, nie spowoduje u kobiet takich przyrostów masy mięśniowej jak u mężczyzn, ze względu na uwarunkowania zarówno fizyczne jak i hormonalne. Do tego procesu potrzebna jest również odpowiednia podaż kaloryczna. Kolejnym aspektem jest fakt, że trening siłowy przyspiesza przemianę materii, co za tym idzie - poprawi się spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo ćwiczenia siłowe, świetnie ukształtują kobiecą sylwetkę. Podsumowując - wprowadzenie do swojego planu treningowego u kobiet treningu siłowego, ma więcej plusów niż jego brak Niezależnie czy chcesz wysmuklić sylwetkę i podkreślić mięśnie, czy po prostu zrzucić zbędne kilogramy.
Czy zwiększenie masy mięśniowej wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej?
Michał Przybyło: Ze względu na spowolnienie procesu syntezy białka, osobom z otyłością trudniej będzie zwiększyć tkankę mięśniową. Dodatkowo chcąc rozbudować muskulaturę, musisz wprowadzić dodatni bilans kaloryczny co koliduje z procesem redukcji tkanki tłuszczowej. Powiedzenie "najpierw masa potem rzeźba" nie sprawdzi się niestety w tym przypadku. Osobą chcącym szybko zbudować umięśnioną sylwetkę zaleca się utrzymywanie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.
Jakie są zalety współpracy z trenerem personalnym w trakcie procesu odchudzania?
Michał Przybyło: Trener personalny to nie tylko osoba, która zadaje ćwiczenia. Trener do specjalista, który wie, jaki zestaw ćwiczeń dobrać w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Dobór ćwiczeń zależny będzie od budowy anatomicznej, trybu dnia, preferencji oraz ewentualnych chorób. Istotny jest cel ćwiczącego oraz czas na regenerację. Dobry trener to nie tylko nauczyciel, ale też mentor, który wesprze w chwilach słabości i "skopie tyłek" gdy dopadnie cię lenistwo. Najlepszym momentem na podjęcie współpracy z trenerem jest początek drogi do wymarzonej sylwetki. Zwłaszcza jeżeli twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów. Osoby początkujące mogą popełnić najwięcej błędów technicznych, co może doprowadzić do niechcianej kontuzji lub spowodować, że rezultaty będą nieadekwatne do wysiłku. A to często kończy się brakiem motywacji do dalszych zmagań.
Jaki według Ciebie jest najlepszy sposób na regenerację kobiecego ciała po aktywności fizycznej?
Michał Przybyło: Zawsze najlepszą formą regeneracji po wysiłku fizycznym będzie sen. Natomiast z aktywnych form dobrze sprawdzi się np. delikatny masaż z olejkami, czytanie książki, posiłek potreningowy w miłej atmosferze, może w ulubionej restauracji. Chciałbym napisać, że ciepła kąpiel, natomiast wysoka temperatura będzie wiązała się ze stresem dla mięśni, więc wbrew temu co chciałyby usłyszeć panie, to lepszy będzie zimny prysznic
Aktywność fizyczna bez właściwie zbilansowanej diety jest jak ryba bez wody, są nierozłączne 🙂 Jeśli chcesz osiągać trwałe efekty sylwetkowe oraz cieszyć się dobrym samopoczuciem zapraszam cię do zapoznania z ofertą dietetyczną https://mariolachowaniec.pl/oferta/
Jeśli chciałabyś rozpocząć współpracę z Michałem, to znajdziesz go tutaj: https://mobilnytrening.pl/o-mnie/
Możesz skontaktować się z nim poprzez formularz kontaktowy https://mobilnytrening.pl/kontakt/ Warto!