Dieta flexitariańska czyli elastyczny wegetarianizm

Mariola Chowaniec

Dieta flexitariańska - łatwy model odżywiania

Określenie flexitarianizm, powstało z połączenia dwóch słów: „flexible” (elastyczny) oraz „vegetarian” (wegetariański). Oznacza zatem elastyczny wegetarianizm. Dieta flexitariańska nie wymaga tak dużych zmian w odżywianiu jak wegetarianizm czy weganizm. Dlatego też jest dobrą alternatywą lub też etapem przejściowym pomiędzy ścisłą dietą roślinną a zwyczajową, zawierającą produkty mięsne.

Flexitariański model odżywiania zdobywa coraz większe grono entuzjastów. Ze względów etycznych, zdrowotnych czy z troski o klimat wiele osób jest skłonnych zrezygnować z jedzenia mięsa lub mocno je ograniczyć. Nie zawsze jest to łatwa decyzja, ponieważ mięso w naszym kraju jest produktem dostępnym, smacznym i bardzo łatwym w przygotowaniu.

Jeśli zdecydujesz się na flexitariański model żywienia warto, żebyś znał zasady bilansowania posiłków, a także metody kulinarne urozmaicające potrawy roślinne.

Czy dieta flexitariańska jest zdrowa?

Elastyczny wegetarianizm jest zdrową alternatywą zwyczajowej diety. Dzięki zmniejszeniu ilości zjadanego mięsa i jego przetworów ograniczysz przyswajanie szkodliwych tłuszczów nasyconych. Dzięki temu możesz zapobiec rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnieniu czy niektórych nowotworów. Szczególnie niewskazane jest mięso przetworzone, smażone czy wędzone.

Flexitarianizm pomaga zmniejszyć ilość zjadanych produktów mięsnych przy jednoczesnym włączeniu większej podaży warzyw i owoców do codziennej diety. W związku z tym dieta oparta na roślinnych produktach wzbogaci Twój organizm w dobroczynne składniki, jak na przykład polifenole, które chronią przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Działanie to hamuje mechanizm tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Dieta flexitariańska dostarczy Ci witamin, składników mineralnych, a także spore ilości błonnika.

Flexitarianizm to cegiełka do ratowania świata

Chociaż nie zawsze tak się to określa, flexitarianizm jest stylem jedzenia w większości krajów świata. Posiłki w nim są oparte na produktach roślinnych a mięso i jego produkty spożywane są sporadycznie.

Mięso nie jest złym produktem. Jest bogate odżywczo, dostarcza niezbędnych aminokwasów, lipidów (głównie mięso ryb) i mikroelementów, których w innych produktach brakuje lub występują one w niewielkich ilościach. Niestety produkcja mięsa wymaga wykorzystania sporych ilości gruntów ornych i wody.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że spożycie produktów zwierzęcych, zwłaszcza mięsa, w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych. Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców i polarnych czap lodowych. Prowadzi to do wzrostu poziomu mórz, powodzi i erozji regionów nadmorskich i nizinnych. Intensywne opady mogą prowadzić do pogorszenia jakości wody czy zmniejszania jej zasobów w niektórych rejonach. W Europie Południowej i Środkowej coraz częstszym zjawiskiem są fale upałów, pożary lasów i susze.

Zmiany klimatu nie są obojętne dla zdrowia ludzi. Niektóre choroby przenoszone przez wodę, organizmy przenoszące pasożyty lub drobnoustroje zakaźne stają się realnych zagrożeniem.

Na zmiany klimatyczne szczególnie narażone są takie sektory jak rolnictwo, leśnictwo, energetyka i turystyka, ponieważ są w dużym stopniu uzależnione od określonej temperatury i opadów atmosferycznych.

Wzrost popularności diet roślinnych, stwarza światu okazję do ponownej oceny, w jaki sposób można wytwarzać mięso w sposób zrównoważony, z większym naciskiem na dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo, a także lepsze wykorzystanie i kanały dystrybucji. Dieta flexitariańska również może być pomocna w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Co warto wiedzieć, zanim wdrożysz elastyczny wegetarianizm

Wiele osób zraża się do diet roślinnych lub ograniczających spożycie mięsa już po pierwszych próbach. Może to wynikać z braku wiedzy na temat przygotowywania posiłków bezmięsnych, nieumiejętność odpowiedniej obróbki kulinarnej, doprawiania i łączenia, zarówno pod względem smakowym jak i zdrowotnym.

Podstawowym założeniem diety flexitariańskiej jest ograniczenie spożycia mięsa i produktów mięsnych na co dzień. Jedzenie mięsa jest zatem okazjonalne. Głównym źródłem białka w diecie flexitariańskiej są jaja, chudy nabiał czy nasiona roślin strączkowych. Tych ostatnich jest całkiem spory wybór: różne rodzaje fasoli, soja, soczewica, ciecierzyca, groch czy bób.

Kilka słów na temat strączków w diecie

Nasiona roślin strączkowych są bogate w białko, jednak z uwagi na uboższy skład aminokwasów (małe ilości metioniny, izoleucyny, cysteiny), w porównaniu z białkami zwierzęcymi, zaleca się łączenie w posiłku roślin strączkowych z orzechami i zbożami. Najwięcej białka zawierają suche ziarna soi (19 z 20 niezbędnych aminokwasów) i soczewicy, następnie grochu i fasoli.

Warzywa strączkowe zawierają ponadto węglowodany, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (głównie soja), a także duże ilości błonnika, który reguluje pracę jelit oraz pośrednio obniża stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Nasiona roślin strączkowych są źródłem składników mineralnych i witamin.

Strączki mogą powodować dolegliwości dyspeptyczne, takie jak niestrawność, wzdęcia. Aby je zminimalizować, warto przecierać dobrze ugotowane warzywa strączkowe na puree, pasty czy miksować je z dodatkiem ziół. W celu usprawnienia procesu trawienia możesz dodawać majeranek, szałwię, koper włoski, anyż, kminek, miętę czy liść laurowy.

Wraz ze wzrostem regularnego spożycia warzyw strączkowych układ pokarmowy adaptuje się i z czasem ewentualne dolegliwości mijają.

Suche nasiona roślin strączkowych zawierają dużo substancji antyodżywczych (saponiny, fityniany, galaktocukry, goitrogeny), które obniżają ich wartość odżywczą. Na szczęście niektórych z nich można się pozbyć poprzez odpowiednią obróbkę technologiczną:

  • odpowiednio długo, najlepiej całą noc mocz w miękkiej wodzie (przegotowanej) z dodatkiem sody oczyszczonej,
  • wypłucz nasiona, zalej świeżą wodą i gotuj do miękkości,
  • posól pod koniec gotowania.

Dieta flexitariańska jest łatwa do zbilansowania. Zazwyczaj nie wymaga dodatkowej suplementacji (jedynym wyjątkiem może być witamina D3, która jest zalecana każdemu w okresie od października do kwietnia, ze względu na mniej efektywną syntezę skórną). Dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Może pomóc też schudnąć, a także zapobiec wielu chorobom.

dieta-flexitarianska-posilek-roslinny

Gotowy jadłospis flexitariański na początek

Jeśli chcesz spróbować flexitariańskiego modelu żywienia, dostarczając sobie odpowiedniej ilości białka, skorzystaj dla ułatwienia z gotowego jadłospisu. Realizuj go przez kilka tygodni, ucząc się jednocześnie prawidłowego bilansowania posiłków. Po tym czasie zdecydujesz, czy taka dieta jest dla Ciebie odpowiednia. Możesz kupić gotową dietę flexitariańską w moim sklepie https://mariolachowaniec.pl/sklep/jadlospisy/jadlospis-flexitarianski/.

Jeśli wolisz dostać jadłospis skrojony na Twoją miarę, napisz do mnie, a ja ułożę go, uwzględniając Twoje indywidualne preferencje smakowe. Pomogę Ci dobrać odpowiednią wartość kaloryczną jadłospisu. Napisz tutaj: https://mariolachowaniec.pl/kontakt/

To może być pierwszy krok do Twoich dużych, życiowych zmian:

  • zmiany nawyków,
  • poprawy wyglądu sylwetki,
  • lepszego samopoczucia
  • zmiany światopoglądu

Poczujesz, że robisz coś dobrego nie tylko dla siebie, ale również dla całego świata.

Zacznij od małych kroków, to właśnie one w perspektywie czasu pozwolą Ci osiągnąć Twoje cele.

Jeśli interesujesz się rozwojem osobistym, to polecam Ci książkę „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie” Robert Maurer 🙂

Zmiana żywienia ściśle wiąże się ze zmianami życiowymi. Warto się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Dzięki temu zbudujesz wysoką samoocenę, która pomoże Ci dbać o siebie, o zdrowie swoje i bliskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[jetpack-related-posts]

Powiązane wpisy


Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten post!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram