Co może wpływać na libido?
Libido to określenie na popęd seksualny, pożądanie. Wyraża chęć i dążenie do podejmowania aktywności seksualnej, a także pojawianie się myśli nacechowanych seksualnie. Pożądanie ma swoje odzwierciedlenie zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Wysoki poziom libido wiąże się ze zwiększonym ukrwieniem w obrębie narządów płciowych, ich obrzmieniem i wzmożoną wrażliwością na dotyk. Kobiety mogą odczuwać też nasiloną produkcję wydzieliny w pochwie i nawilżenie jej ścianek.
Poziom libido jest cechą indywidualną. U każdego człowieka może być inny, zmienia się w ciągu dnia, pod wpływem czynników zewnętrznych czy hormonalnych.
Satysfakcja seksualna jest definiowana jako subiektywne poczucie zadowolenia z życia seksualnego. Będzie nią pozytywna postawa (myśli, zachowania i emocje) wobec własnej atrakcyjności seksualnej, relacji i partnerów seksualnych, a także stosunek do samego seksu. Aktywność seksualna prowadzi do rozładowania napięcia seksualnego i doznania przyjemności. Spełnia także rolę psychologiczną, daje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i bliskości.
Spadek lub brak libido może się objawiać:
- mniejszą częstotliwością fantazji seksualnych,
- utratą lub spadkiem zainteresowania aktywnością seksualną,
- brakiem fizycznych symptomów, świadczących o pożądaniu, takich jak np. nawilżenie pochwy i obrzmienie narządów płciowych.
Brak popędu seksualnego często spowodowany jest niezdrowym stylem życia. To, co jesz jest jego znaczącą częścią. Dlatego jeśli wykluczysz wpływ chorób, przyjmowanych leków i czynników psychologicznych, możesz zastanowić się nad wdrożeniem zmian w sposobie odżywiania.
Mówiąc o zdrowym stylu życia, pamiętaj, że obok właściwie zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej duże znaczenie dla poziomu libido ma unikanie używek (papierosów, alkoholu, narkotyków), odpowiednia ilość snu oraz zniwelowanie stresu.
Jak odżywiać się, żeby wspierać libido?
Dieta wspierająca aktywność seksualną powinna być normo kaloryczna, czyli dostarczać taką ilość kalorii, aby zachować prawidłową masę ciała. Jeśli nie wiesz ile energii z pożywienia potrzebujesz, aby utrzymać stałą wagę możesz obliczyć swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze.
W diecie, która będzie korzystnie wpływać na poziom libido, powinny znaleźć się produkty, takie jak:
- świeże warzywa i owoce m.in. morele, brzoskwinie, owoce cytrusowe, owoce jagodowe, maliny, porzeczki, dynia, marchew, papryka, natka pietruszki, jarmuż, pomidory;
- nasiona roślin strączkowych;
- pełnoziarniste produkty zbożowe;
- orzechy, pestki i nasiona m.in. orzechy włoskie, mielone nasiona chia, mielone siemię lniane, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały;
- tłuste ryby morskie np. łosoś, makrela, śledź, sardynki;
- oleje roślinne nierafinowane, tłoczone na zimno np. olej lniany, olej z orzechów włoskich, oliwa.
Z kolei produkty, które mają niekorzystny wpływ na popęd seksualny, to te o wysokim stopniu przetworzenia, dużej zawartości tłuszczów trans oraz cukru dodanego i soli (np. słone przekąski, dania typu fast food, słodycze i słodkie wypieki).
Dieta na zwiększenie radości z seksu
Jak zwiększyć libido poprzez odżywianie? Warto spożywać produkty bogate w antyoksydanty, w tym glutation (szpinak, awokado, kurkuma, arbuz, brokuł, szparagi, czosnek, cebula, kapusta). Sporo antyoksydantów znajduje się także w borówkach, ciemnej czekoladzie, zielonej herbacie, granacie i czerwonym winie. Przeciwutleniacze chronią tlenek azotu przed rozpadem, przez co poprawiają stan naczyń krwionośnych i poprzez to ukrwienie narządów płciowych. W diecie nie powinno zabraknąć flawonoidów. Ich źródłem są m.in. szpinak, soczewica i rośliny strączkowe. Więcej o antyoksydantach przeczytasz na moim fanpage'u: Antyoksydanty - czym są, do czego służą
Dobrym wyborem może być stosowanie diety śródziemnomorskiej. Charakteryzuje się ona spożyciem dużej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów, ryb, oliwy z ograniczeniem podaży czerwonego mięsa i produktów mlecznych. Dieta śródziemnomorska poprzez zmniejszenie dostarczenia nasyconych kwasów tłuszczowych, wprowadzenie większych ilości błonnika oraz przeciwutleniaczy może wpływać na zwiększenie poziomu libido.
Jakie składniki mineralne zadbają o libido?
Zatroszcz się o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Jej poziom sprawdzisz wykonując badanie stężenia 25(OH)D3 we krwi. Wynik poniżej 30 ng/ml oznacza niedobór i może wpływać na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Skutkiem niedoboru witaminy D mogą być nawet zaburzenia erekcji. Witamina ta wpływa bowiem na elastyczność tętnic, a także zachowanie prawidłowego stężenia białka CRP odpowiedzialnego m.in. za funkcję śródbłonka naczyń.
Istotnym składnikiem mineralnym w kontekście libido jest cynk. Związek ten jest konieczny w wielu reakcjach zachodzących w organizmie, jest niezastąpiony w tworzeniu spermy i podtrzymywaniu jej żywotności. Odpowiedni poziom cynku jest ważny dla zachowania płodności u mężczyzn, a jego niedobór może być przyczyną zmniejszenia ilości nasienia i/lub obniżenia żywotności plemników, a także obniżenia stężenia testosteronu. Zadowalająca sprawność seksualna, potencja oraz płodność wydają się być uzależnione od podaży cynku w diecie, która powinna wynosić 15 mg/dobę. Cynk jest lepiej przyswajalny z produktów odzwierzęcych. Jego wchłanianie obniża alkohol, obecność fitynianów, szczawianów oraz błonnika, a także miedź, żelazo oraz wapń. Bogate w cynk jest mięso, wątróbka, ser podpuszczkowy, ciemne pieczywo, kasza gryczana, jajka. W produktach roślinnych cynk występuje w ciecierzycy i nasionach dyni.
Kolejnym ważnym składnikiem w diecie jest selen. Rola tego mikroelementu polega na wzmacnianiu układu odpornościowego, ochronie serca i układu krążenia. Jest ważnym składnikiem dla mężczyzn - połowa jego całkowitych zasobów jest zgromadzona w jądrach, częściach przewodów nasiennych przyległych do gruczołu krokowego, a także w spermie, z którą jest wydalany. Do produktów bogatych w selen zalicza się podroby, skorupiaki (ostrygi;), ryby, orzechy brazylijskie (zawartość selenu jest zależna od rejonu, z którego pochodzą), a także mleko i produkty mleczne oraz jaja (tutaj zawartość selenu jest uzależniona od stężenia selenu w paszy oraz roślinach, którymi żywią się zwierzęta).
A może witaminki na udany seks?
Witamina E zwiększa płodność, popęd seksualny u obu płci oraz potencję u mężczyzn. Uczestniczy w produkcji prostaglandyn wywołujących skurcz macicy w czasie stosunku płciowego. Jej podstawowym źródłem są tłuszcze roślinne - olej z zarodków pszenicy, olej słonecznikowy, krokoszowy. Witamina E znajduje się w produktach zbożowych, orzechach, nasionach, niektórych warzywach, produktach mięsnych oraz mlecznych.
Witamina A oraz jej roślinny odpowiednik beta-karoten wpływa na syntezę wszystkich hormonów płciowych, zapobiega szkodliwemu działaniu estrogenów u kobiet - wysoki poziom tego hormonu we krwi wiąże się ze zmniejszeniem popędu płciowego. Bata-karoten występuje w produktach roślinnych: marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż, brokuły, morele i brzoskwinie.
Najwięcej witaminy A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: wątroba, jajka, sery podpuszczkowe dojrzewające, masło, tłuste ryby morskie (łosoś, wędzona makrela), tłuste mleko i jego przetwory.
Jak widzisz wpływ odżywiania na libido jest znaczący. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zbilansowanie diety, żeby uniknąć niedoborów składników odżywczych i zadbać o prawidłową masę ciała. Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszam cię do konsultacji dietetycznej.
Piśmiennictwo:
- Nomejko A., Dolińska-Zygmunt G. The Sexual Satisfaction Questionnaire - psychometric properties. Polish Journal of Applied Psychology 2014; 3: 105–112.
- Katarzyna Szczechowiak, Jerzy Zalewski, Elżbieta Kawecka-Janik, Piotr Hańczyc, Diet and supplementation and the incidence of depression and sexual satisfaction in woman taking combined oral contraceptive pill; Seksuologia Polska 2016, 14, 2, 55-62.
- Barassi, R. Pezzilli, G.M. Colpi i wsp. Vitamin D and erectile dysfunction, „The Journal of Sexual Medicine” 2014, nr 11, s. 2792-2800.
- Ramirez, J. Pedro-Botet, M. a Garcí i wsp., Erectile dysfunction and cardiovascular risk factors in a Mediterranean diet cohort, „Journal of International Medicine” 2016, nr 46, s. 52-56.
Świetne,pomocne,ciekawe artykuły!👍🏻Dzięki!
Świetne artykuły!👌Pomocne,ciekawe,profesjonalne!Dzięki!
Bardzo mi miło, że znalazła pani w nich coś dla siebie 🙂
Cieszę się ogromnie! Proszę śmiało napisać, o czym jeszcze chciałaby pani poczytać 🙂